09 Čvc 2019

Změny ve výstavbě po roce 2020 – jaké budou a co nás skutečně čeká?

Chystaná změna legislativy u výstavby rodinných domů budí zvídavost i rozhořčení jak u laické, tak odborné veřejnosti. Zajímavostí je, že jen málo kdo umí srozumitelně vysvětlit, co nás vlastně čeká.

Tématem výstavby 2020 se zabývám dlouho – zvědavost byla silnější než já. Hodiny a hodiny jsem tak strávil nad legislativou, články i nad softwarem pro hodnocení energetické náročnosti.

Na toto téma jsem měl řadu přednášek v rámci doprovodných programů stavebních veletrhů v Praze i Brně. Problematice jsem se věnoval jak na blogu, tak v článcích pro další časopisy a weby.

Nově pro architektonická studia a projekční kanceláře nabízím také individuální seminář – který vám dá pádné argumenty, abyste uklidnili své klienty. První testovací semináře už mám za sebou třeba v Pardubicích nebo Žďáru nad Sázavou. A ohlasy byly skvělé.

Chci školení

Pojďme ale k jádru pudla, žádné velké povídačky o primárních energiích a faktorech neobnovitelné energie. Uvedené platí pro rodinné domy a v přiměřené míře i pro další stavby.

Navrhované konstrukce můžeme v řadě případů ponechat stejné, jak jsme zvyklí dnes. Postačí splňovat DOPORUČENÉ hodnoty součinitele prostupu tepla, okna pak raději s trojsklem.

Co se týče vytápění a ohřevu teplé vody, postačí se vyhnout využití elektřiny ze sítě. Vhodným řešením je plynový kotel, tepelné čerpadlo i spalování dřeva či pelet. Pokud přece jen chcete topit elektřinou ze sítě, bude to tvořit spíše doplňkový zdroj tepla a naředit to bude třeba nějakým obnovitelným zdrojem. Tedy alespoň co se týče zahrnutí do průkazu energetické náročnosti budovy.

Řízené větrání i nadále zůstává volitelné – ale já bych vám ho vřele doporučil.

Zajímá vás tato problematika více? Přečtěte si minisérii na toto téma, kterou jsem zpracoval pro Dřevostavitel.cz.

Čemu se ale do budoucna nevyhneme je zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v budovách. Úzce to souvisí s produkcí CO2 a klimatickými změnami. Byť v určitém měřítku mohou být některá opatření úsměvná.

Do budoucna se dalšímu zpřísňování nevyhneme a osobně to vítám. S konceptem výstavby 2020 stále zaostáváme za zbytkem Evropy.