16 Čvc 2018

Jak vybrat kvalitní okna?

Otvorové výplně a okna jsou složitým tématem a já se mu dlouhou dobu záměrně vyhýbám. Nicméně čas i okolnosti si toto téma žádají… Nečekejte však článek plný obchod’áckých stereotypů.

Článků o tom, zdali je lepší plastové, nebo dřevěné okno, je plný internet, a tak o tom se zmiňovat nebudu. Velký význam nemá ani diskuze o tom, zdali se vyplatí připlatit si pár stovek za trojsklo místo dvojskla. Povím vám, nač se zaměřuji já při výběru oken. A když bude něco chybět, společně to doplníme.

Hrdlička říká: Nejde ani tak o okno jako o jeho správnou montáž

Ještě než se podrobněji vrhneme na vlastnosti oken, je třeba si uvědomit, že sebelepší okno nás nezachrání, pokud nebude vhodně namontováno. A v čem tkví ta vhodná montáž? Vyjma správné pozice a ukotvení hraje velkou roli řešení připojovací spáry. Stejně tak svůj význam má pozice okna vůči stěně a řešení ostění, resp. nadpraží a parapetu. Nekvalitní návrh a provedení degraduje vlastnosti draze koupených oken. Ale jak to udělat správně? O tom třeba příště nebo na osobní bezplatné konzultaci.

O něco více se teď pověnuji plastovým oknům, ale informace zde uvedené lze přiměřeně použít i pro okna dřevěná či hliníková. Nabídky oknařských firem jsou skoro jako přes kopírák, až mám pocit, že prodává pouze počet komor. Aby ne, kdo by nechtěl 8komorový rám okna!

Na co se zaměřit při výběru okna

Součinitel prostupu tepla sklem Ug nám říká, jak dobře bude skleněná výplň izolovat. Pozor, nejedná se o „Učko“ celého okna. U trojskla se obvykle pohybujeme kolem hodnoty pod 1,0 W/(m2·K). Obdobný je pak součinitel prostupu tepla rámem Uf, ten poukazuje na tepelně izolační vlastnosti rámu. U obou pak platí: čím nižší, tím lepší.

 

Propustnost solárního záření g zase vyjadřuje, kolik slunečních paprsků do prostoru projde oknem. Čím nižší „géčko“, tím méně slunce v našich domovech. Více se o této problematice dočtete zde.

 

Stavební šířka rámu: čím bude rám okna masivnější, tím bude mít pravděpodobně nižší Uf a zároveň bude odolnější proti deformaci. Osobně vybírám profily s tloušťkou nad 75 mm, a to platí jak pro dřevo, tak pro plast.

 

Nepodceňujte informace od technika. Okna ho živí, a tak když vám řekne, že křídla nad 1 – 1,2 m šířky jsou příliš těžká a mají tendenci se svěšovat… Věřte mu.

 

A nakonec cena. Povím vám, i když koukám do cenových nabídek od oknařských firem, není tak jednoduché říci, kolik dané okno stojí. Na konci nabídky stejně najdete slevu až 50 % a k tomu ještě slevu letní (nebo zimní, jarní a podzimní). Čas od času si nějakou cenovou nabídku přepočítám a z ní vycházím při naceňování otvorových výplní. Třeba u plastových oken s trojsklem se pohybuji kolem 6 000 Kč/m2 okna, vč. DPH a montáže (menší rozměry a naopak rozsáhlá okna jsou dražší). Ale obecně se cena jen těžko paušalizuje, neb rozptyl kvality oken je široký.

 

Nenašli jste, co jste hledali? Pojďme tento příspěvek dokončit společně. Napište mi, na co se při výběru oken soustředíte vy. Třeba na e-mail nebo do komentáře pod příspěvkem. Průběžně budu nové poznatky přidávat a komentovat.

Vaše připomínky, komentáře a zkušenosti:

Celé okno by mělo splnit také požadavek ČSN 73 0540-2 (tepelná ochrana budov, požadavky) na součinitel prostupu tepla U. Součinitel prostupu tepla celým oknem se vypočítá dle vzorce, do kterého vstupují vlastnosti zasklení, rámu i zasklívací spáry.