05 Dub 2018

Jak ušetřit 300 tis. při stavbě domu?

Ceny stavebních prací stále rostou, a tak není radno vyhazovat peníze z okna. Líbilo by se vám ušetřit 300 tis. při stavbě domu? Směle do toho!

Myslíte si, že ušetříte při realizaci stavby? Mýlíte se. V té době je většina věcí již jasně dána, a tak šetřit můžete pouze na nákupu materiálu nebo při práci svépomocí. Největší potenciál k šetření je ale na samém začátku. Tedy v době, kdy se rozhodujete, zdali budete stavět dům přízemní, nebo patrový, zděný, nebo dřevěný, s plochou, nebo šikmou střechou.

O tom, jak ušetřit při výběru materiálu pro stěny, jsem již psal v minulém článku. Dnes se na malém příkladu podívejme, kolik můžeme ušetřit při výběru velikosti stavby. Ano, na domě o užitné ploše 100 m2 to mohou být statisíce.

Jak ušetřit při stavbě?

Je to jednoduché, objem stavby je u vícepatrového domu tvořen především stěnami. Jejich cena je na metr čtvereční nižší než u ostatních konstrukcí. Tím tedy eliminujeme nákladné části staveb, jako jsou právě základy nebo střecha. To vše platí za předpokladu, že budeme stavět na rovinatém pozemku. U pozemku ve svahu by byl rozdíl ještě výraznější.

Navíc kompaktní tvar domu také přispívá k nižší energetické náročnosti. Chcete si postavit pasivní dům? S bungalovem to půjde těžko.

Ptáte se, proč nemá bungalov valbovou střechu? Napište mi – možná budete překvapeni.

Na podlahy jsem nezapomněl

Do výpočtu byly použity agregované položky od společnosti RTS, a.s. Ptáte se, kam se poděly podlahy, koupelny a další položky? Ty budou na stavbě stejné nebo podobné. Podlahová plocha obou domů je totiž stejná. Stejné bude i technické zázemí domu.

Dům na stáří

Chtěli jste přízemní dům na stáří? To není nic proti ničemu. U každého projektu navrhuji, aby bylo možné přízemí užívat nezávisle na druhém nadzemním podlaží, tj. jako samostatný byt. U ruky tak budete mít obývák, kuchyň, koupelnu a třeba i ložnici. Více totiž na „stáří“ nepotřebujete.

 

TIP: Pokud máte úvahy stavět si dům na stáří, nezapomeňte na dostatečně prostornou toaletu, koupelnu i chodby. Aby bylo v domě co nejméně bariér.

 

Jak vidíte na příkladu výše, ušetřit můžete samotným přístupem. Pojďme společně probrat, na co si dát pozor. Za 2 – 3 konzultace vás vybavím informacemi, díky kterým si postavíte vysněné a funkční bydlení. Nevěříte? Přečtěte si zkušenosti ostatních. Díky zřízení EKIS jsou tyto konzultace zdarma.

Přišlo vám to užitečné?  

Podívejte se na další články nebo si nechte poradit.

 

Nenechte si utéct další dobré tipy
Dejte mi svůj email a nový článek vám vždy pošlu do schránky