16 Kvě 2016

O kolik je pasivní dům dražší?


Diskutovaným tématem v oblasti pasivních domů jsou bezpochyby náklady na jejich výstavbu. Po prozkoumání dostupné literatury a internetu stále visí ve vzduchu otázka, o kolik je pasivní dům dražší, než ten standardní.

jak se pozná pasivní dům

Ač se jedná o velmi jednoduchou otázku, odpověď je o to náročnější. Nenašel jsem dostatečně uspokojivý výzkum, který by dokázal odpovědět. Otázkou také zůstává, co vlastně srovnáváme. Více náklady na optimalizaci běžného rodinného domu v podobě změny orientace oken, tvaru a zasazení stavby se diametrálně liší od vícenákladů na pouhou instalaci nuceného větrání a zlepšení tepelné izolace.

Bez pochyby to je prostor ke zkoumání ať už na teoretické úrovni (položkové rozpočty), tak v reálné praxi (faktury za reálné stavby). I já jsem na tuto otázku zabrousil ve své diplomce a výsledkem bylo, že pasivní domy jsou dražší o 15-20%. V takovém případě by se jednalo pouze o zlepšení tepelně technických vlastností obálky budovy a instalaci VZT s rekuperací tepla.

Zdroj: http://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/8715-ekonomicka-vyhodnost-pasivnich-domu

Zdroj: http://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/8715-ekonomicka-vyhodnost-pasivnich-domu

Na druhou stranu je třeba vícenáklady na pořízení vyrovnat provozními náklady. Dle studie od www.chytry-dum.eu  vychází kumulovaně za 30 let pasivní dům levněji. (30 let se uvažuje morální životnost, čas na zásadní modernizaci). Nové světlo do problematiky vnáší také možnost získání dotace Nová Zelená úsporám.

Přišlo vám to užitečné?  

Podívejte se na další články nebo si nechte poradit.

 

Nenechte si utéct další dobré tipy
Dejte mi svůj email a nový článek vám vždy pošlu do schránky