21 Čvn 2016

Nopová folie


Asi před rokem jsem trochu pozornosti zaměřil na nopovou folii a do dneška mám na články pozitivní ohlasy. To je věc, která blogera zahřeje u srdce. Proto jsem se rozhodl toto zajímavé a věčné téma trochu oživit, připomenout a třeba i rozvést zase o kus dál.

Nopovka není izolace, to je ústředním motivem prvního článku. Nesouhlasím především s mylným názorem, že nopky přiložené na konstrukci vytváří větranou dutinu. Byť by to byla představa krásná. Vzduchoizolační metody patří už po staletí k ověřeným metodám ochrany konstrukcí proti vlhkosti i jejich sanaci. Stěnu by bylo vhodné sanovat například pomocí  IPT desek (velké nopy). Systém bude fungovat pouze za předpokladu, že zajistíme přívod i odvod vzduchu a zároveň potenciál pro jeho proudění. Jen pro upřesnění, takové opatření si můžeme dovolit navrhnout pouze do podmínek, kde působí zemní vlhkost.

WP_20160621_21_27_02_Pro

Převzato z knihy 100 tradičních stavebních detailů ochrana proti vodě. ISNB 978-80-247-356-3

Správné a asi jediné místo pro nopkovou folii vidím ve skladbách, kde tvoří ochranou a separační, popřípadě drenážní funkci. Ve skladbách plochých střech, nebo jako ochrana hydroizolačních vrstev.

Na druhou stranu nevylučuji, že v kutilských podmínkách nelze nopovou folii využít jako ochranu před vlhkostí. Platí tu však stejné pravidla, jako u jakékoli jiné hydroizolace. Především je třeba se vyhnout situacím, které do stavby vnesou druhotné problémy. Velkým nebezpečím je vznik sekundární hladiny vody (vlivem kumulace dešťové či puklinové vody) a její působení na konstrukci. Jak zabránit vzniku sekundární hladiny vody je naznačuje obrázek. Sedm pravidel pro úspěšný návrh pro návrh si můžete přečíst v dalším článku.

nopovka_final_1

Spíše odstrašující případy ukazuje poslední příspěvek na toto téma. Zásyp výkopu podél stavby štěrkem se pak může zdát jako čistý hazard. Pravděpodobnost vniku srážkové vody je vysoká, stejně jako nebezpečí vzniku sekundární hladiny vody. Nezachrání nás ani husí krk zajišťující větrání. Přesto je toto řešení často k vidění. Bohužel nejen v kutilském provedení.

11914166_857181701040036_952117866_n


Odkazy na články jsou v původním znění a za přečtení stojí i některé komentáře pod články. Vřele doporučuji článek pod odkazem zde, který řeší podobou problematiku.

Přišlo vám to užitečné?  

Podívejte se na další články nebo si nechte poradit.

 

Nenechte si utéct další dobré tipy
Dejte mi svůj email a nový článek vám vždy pošlu do schránky