04 Srp 2015

Nešvar nopovka

Nopová folie, lidově nopovka, nopková či pupíkatá folie. Materiál, který potkáme doslova na každé stavbě. Rekonstrukci si bez ní nedovedeme ani představit a když  spodní stavbu omotáme nopovkou, vnímáme to jako spásné řešení.

Nopovová folie není špatný materiál, to netvrdím. Jen se trochu ohrazuji vůči jejímu chybnému používání a tak dnešní článek bude věnován nejčastějším chybám a mýtům.

WP_20150730_022

Nopová folie se vyrábí z vysokohusotního polyethylenu (HDPE) a dodává se v rolích různých šířek. Nejčastěji však 1,0- 1 ,5 metru. Také výška nopků se liší. Na českém trhu jsou k dostání výšky 8 a 20 mm.  Svou oblibu nopovka získala bez pochyby pro její příznivou cenu. Metr čtvereční nopovky s nopky o výšce 8 mm se prodává za cenu mezi 20 a 30 Kč.

Téměř jediné správné použití folie spočívá v její drenážní, separační a ochranné funkci. HDPE je nenasákavý a poměrně odolný materiál. Svoje opodstatnění má tak nopová folie ve skladbách spodních staveb jako ochranná vrstva, například místo cihelné přizdívky. Podobně ji lze použít ve skladbách plochých střech, jako drenážní a separační vrstvu.

Zdroj: http://www.detalon.cz

Zdroj: http://www.detalon.cz

Mýtus číslo JEDNA

Nejčastěji se nopovka používá jako svislá izolace spodní stavby. Jak suteréních stěn, tak základů. To ovšem není dobře. Nopová folie není izolace. Svým způsobem sice zabrání přímému kontaktu vlhké zeminy s konstrukcí a zabrání vnikání vlhkosti. Nejedná se však o izolaci, která odolává tlaku vody. Standardně se spojování provádí přeložením přes 3 řady nopů. Ani to není dostatečné.Kvalitní spoj by měl být lepený.

Mýtus číslo DVĚ

Jak se správně klade nopová folie? Nopkama směrem ke konstrukci či naopak? Dalo by se říci, že je 90% nopových folií použito chybně. Nopky by měly vždy směrovat od konstrukce. Je-li folie ve styku se zeminou, měla by být použita ještě geotextílie, aby se umocnila drenážní funkce nopové folie.

Zdroj: http://www.guttashop.cz/spodni-stavba/nopove-folie/

Zdroj: http://www.guttashop.cz/spodni-stavba/nopove-folie/

Mýtus číslo TŘI

Nopky směrem ke konstrukci vytváří vzduchovou dutinu a konstrukce může větrat. Ve vzduchové mezeře o tloušťce 8 mm, která kopíruje nerovný povrch základů či stěny, jen těžko dojde k proudění. Nehledě na to, že zde není žádná hnací síla, žádný potenciál pro proudění vzduchu. Existuje zde pouze výdechový otvor. Často jím pak vniká více vlhkosti, než je možné vůbec odpařit. Navíc, tvoří-li nopovka ochranou vrstvu hydroizolace, nopky mají mnohem menší stykovou plochu a v nejhorším případě může dojít i k poškození hydroizolace. Takže nopky směrem od konstrukce.

WP_20150730_004

Mýtus číslo ČTYŘI

„Oddrenážování“ základů pomocí nopovky a perforovaného husího krku je jakási stavařská první pomoc při problémech s vlhkostí v partiích soklu. Bezpochyby dojde k odseparování přísunu vlhkosti „z boku“ do konstrukce. Avšak velice často si vinou špatného technologického postupu vodu spíše přivedeme k objektu. Nopová folie, často jen přeložena přes sebe, jen těžko odolává tekoucí či dokonce tlakové vodě a tak se problémy s vlhkostí vrací či dokonce gradují. Jak by mělo kvalitně vypadat toto opatření proti vlhkosti se již brzy dočtete v samostatném článku.

WP_20150730_012

Mýtus číslo PĚT

Volný konec se schová u terénu. Jak bylo zmíněno výše, nedbale ukončenou nopovkou spíše více vlhkosti vniká, než je schopno se odpařit. Často tak vídáme zanešené rádo-by větrací dutiny prachem, opadávající omítkou či vegetací. V takovém případě nelze na „odvětrání“ ani pomyslet. Správné ukončení nopové folie je minimálně 300 mm nad upravený terén (stejně jako hydroizolace) a ukončeno speciální „Z“ lištou.

WP_20150730_005 WP_20150730_006 WP_20150730_008 WP_20150730_010

Přišlo vám to užitečné?  

Podívejte se na další články nebo si nechte poradit.

 

Nenechte si utéct další dobré tipy
Dejte mi svůj email a nový článek vám vždy pošlu do schránky