26 Lis 2017

Kolik stojí projekt na rodinný dům?

Jaká je adekvátní cena za projektovou dokumentaci? A vyplatí se podrobná projektová dokumentace při stavbě jednoduchého rodinného domu?

Pořídit kvalitní projektovou dokumentaci nemusí být pro mnohé levná sranda. Ale pokud budete mít zodpovědnou realizační firmu, tato investice se bezpochyby vrátí. Snižujeme tak pravděpodobnost, že bude něco v realizační fázi provedeno chybně.

Snad krátká souvislost o tom, proč jsem se pustil do takového tématu. Z jednoho nejmenovaného poptávkového portálu mi dorazila poptávka na projekční práce. Asi netřeba více komentovat. Za ty peníze bychom asi horko těžko pořídili části projektu od „profesí” jako jsou voda, kanalizace, topení a elektro. Na stavařinu, požárničinu a průkaz energetické náročnosti už by asi ani nezbylo. Co potom projekt napojení pozemku na komunikaci, nebo snad přípojky?

A teď zpět k tomu, kolik by měla vlastně stát samotná dokumentace. To se bude samozřejmě odvíjet od její podrobnosti i podílu tvůrčí práce. Velmi užitečný nástroj je k vidění zde. Zdají se Vám ceny přemrštěné? Vychází z oficiálního honorářového řádu ČKA a ČKAIT, uvažují základní hodinovou sazbu projektanta 500 Kč.

Na příkladu rodinného domu za 2,5 mil pak vychází náklady na pořízení projektové dokumentace takto:

Zdá se Vám to moc? Nebo jste snad pořídili dokumentaci levněji? Ano je to možné. Ale obával bych se, že utrpěla kvalita samotné dokumentace.

V tabulce schází ještě prováděcí dokumentace, která se běžně u rodinných domů nezpracovává. Dlužno říci, bohužel. Některé skutečnosti se v dokumentaci pro stavební povolení prostě neřeší a tak se doslova přenechávají tvořivosti lidem na stavbě. To nemusí být vždy špatně, zároveň pak takové řešení nemusí být v souladu s koncepcí celé stavby. Kdo pak nese odpovědnost za takové provedení?

Doplnění na základě Vašich komentářů:

  • K ceně projektu schází připočíst také DPH.
  • Stále musíme počítat také s náklady na projekt přípojek, napojení na pozemní komunikaci aj.
  • Nezapomínejme také na předprojektovou fázi, nemine nás radonový a hydrogeologický průzkum. Ani v průběhu výstavby se platbě různým specialistům nevyhnete. Budete potřebovat služby geodeta, zhotovit blowerdoor test aj.

Jeden příklad za všechny. Ani v minulosti nebylo zvykem zpracovávat podrobné projektové dokumentace. Ba naopak, stavělo se podle dokumentace připomínající dnešní studii, pouze rozšířenou o kóty a popis některých prvků. Kvalita staveb spočívala v tom, že byl na každé stavbě mistr, který uměl vyřešit veškeré detaily na základě svých zkušeností i znalostí stavařiny. Možná právě ta zkušená a zodpovědná osoba chybí současným stavbám?

Takto vypadal projekt zhruba v roce 1950. Řez zobrazoval pouze základní výškové úrovně stavby. 

Kapitolou samou o sobě jsou pak katalogové projekty. Ty se sice dají koupit poměrně levně, ale ne vždy jsou kompletní. Sice získáte výkresy samotného domu, ale k těm je třeba doplnit i další dokumenty. Již zmíněná projektová dokumentace k napojení pozemku na komunikaci, projektovou dokumentaci přípojek či průkaz energetické náročnosti.

Podělte se o zkušenosti s projektovou dokumentací Vašeho domu. Odpovědi následně vyhodnotím a s komentářem uveřejním na blogu. Pomůžete tak dalším stavebníkům zorientovat se ve stavařské džungli. Odkaz na dotazník zde. Dotazník je určen i pro projektanty a architekty.

Přišlo vám to užitečné?  

Podívejte se na další články nebo si nechte poradit.

 

Nenechte si utéct další dobré tipy
Dejte mi svůj email a nový článek vám vždy pošlu do schránky