08 Dub 2015

Zdravý životní styl!

Snažíme se jíst zdravě, mít dostatek pohybu a dělat vše pro své zdraví. Ne ne nebojte, tom-builder.cz se nezmění na jeden z mnoha lifestylových blogů. Jen bych rád upozornil na jednu skutečnost, kterou opomínáme.

Sportujeme, jíme zdravě a sledujeme „éčka“ na obalech potravin. To vše děláme asi z důvodu, abychom žili dlouhý a zdravý život. Já tuto snahu chválím, avšak dodávám ještě jedno. Nezapomínejme na to, kde ten život trávíme!

 Více jak dvě třetiny našeho běžného dne trávíme ve vnitřním prostředí. A to už je zatracený důvod, proč se o vnitřní prostředí zajímat! Takže vy všichni nadšenci do zdravé stravy, zamyslete se někdy nad vašim domovem a odpovězte si na pár základních otázek…

…používáte osvěžovače vzduchu?

…používáte mycí prostředky?

…často zapalujete svíčky či vonné tyčinky?

…máte doma koberce?

…používáte v létě klimatizaci?

 

Předpokládám, že u většiny zazněla odpověď ANO. A já říkám, špatně! Proč? Ač nám výrobci všech voňavých preparátů tvrdí, že jsou neškodné, nebral bych jejich používání na lehkou váhu. Vždy se bude jednat o nějaký produkt chemického průmyslu, který je pro lidské tělo více či méně nevhodný nebo nepřirozený. Platí to jak pro osvěžovače, tak pro parfémy i svíčky a vonné tyčky.

candle-171368_1280

A proč koberce? I při důkladném vysávání jsou útočištěm pro mnoho nezvaných hostů (roztoče, bakterie) a také místem s velkou koncentrací prachových částic (zvláště těch okem neviditelných).

wool-514900_1280

Ve výčtu škodlivin bych mohl pokračovat, ale jde mi spíš o impulz k zamyšlení, případně nasměrování správných směrem…

Je třeba říci, že vždy bude záležet na koncentraci v daném prostředí. Jedna svíčka zatím nikoho nezabila, stejně jako malý kobereček před postelí. Základem všeho je častá a dostatečná výměna vzduchu v místnosti. Jak s oblibou říkám, větrat, větrat, větrat. Ale i kovářova kobyla chodí někdy bosa.

window-167795_1280

A co letní chlazení, opravu nám vadí? Ano vadí a dokonce moc. Opomenu-li známou poučku o tepelném šoku při přechodu z vychlazených prostor do nechlazených a naopak, je tady ještě jeden fakt. Klimatizační jednotky jsou velice často plné bakteriích. A to i při důkladném čištění. Je třeba si uvědomit, že při chlazení dochází ke kondenzaci a tak proces chlazení probíhá ve vlhkém prostředí, které je pro bakterie jak dělané. Některé publikace uvádí, že v klimatizačních jednotkách žijí více jak dvě tisícovky bakterií a mnohé z nich nebyly ještě pojmenovány a rozeznány. Klimatizace tak v letních obdobích často přispívá k vyšší nemocnosti horních cest dýchacích.

buildings-455239_1920Jsem zastánce filozofie „všeho s mírou“ jen těžko by se nám žilo bez deodorantů, mycích prostředků i svíček. …přece jen těžko se vrátíme do jeskyně :).

cave-297320_1280