21 Bře 2015

Vývoj požadavků na prostor v průběhu života

Už dlouho nosím v hlavě myšlenku na to, kolik prostoru (pro jednoduchost obytných místností) potřebuje člověk v průběhu života. Vše asi rozpoutal nápad mého kamaráda na rostoucí domy. Brzy ho požádám o menší rozhovor a budu publikovat zde :).

Požadavky na prostor v průběhu života

Obecně tuto potřebu můžeme vyjádřit pomocí Gaussovy křivky. Kdy samotná potřeba na prostor pro bydlení vzniká při narození a naopak zaniká smrtí. První požadavky na prostor se prvně objevují společně s prvním dětským pokojem a později přechází v samostatný pokoj při odchodu na vysokou či do zaměstnání. Gradaci sledujeme při rodinném životě, kdy postupně potřeba prostoru klesá, tak jak děti odchází z domu.

požadavky při generační obměněStejně jak probíhá generační obměna, mění se také poptávka po nemovitostech. Komu z počátku stačí sdílený pokojík na studentském bytě, brzy poptává alespoň garsonku a s příchodem potomků už pokukuje po 2+1 a větším bytě. Později se vše opakuje, jak děti opouští rodné hnízdo a rodiče zůstávají v původním rodinném sídle.

Tato myšlenka mě napadá vždy, když procházím nějakým satelitním městečkem. Když vidím všechny ty rádoby vilky, které mají demonstrovat bohatství a moc (haha, placeno hypotékou). Říkám si, jak dlouho budou tyto stavby plně využity a obývány dle záměru. Patnáct možná dvacet let? To je docela málo z celkové stoleté životnosti. (Pozn.: 100 let je obecná životnost staveb, reálně se však překračuje). A tak mě vše vede k myšlence, opravdu potřebujeme stavět rezidenční stavby o velikosti větší než 3 či 4+1? Mít několik prázdných ložnic? Možná ano, ale za jakou cenu.
Mojí tezi mi potvrdila i návštěva Dánska před několika lety. Většina rodinných domů je přízemních maximálně s podkrovím. Věřím, že na severu to dělají správně.

Dánsko 013

I tak se dá žít v Dánsku.

Pamatujte na to, že „živit“ velký dům, kde žijí dvě osoby je poměrně drahá sranda. Ale nejen provozovat takovou stavbu, odpovídají tomu i pořizovací náklady. Není to ekonomické, ekologické…Je to dlouhodobě neudržitelné.
Řešení je dle mého dvojí. První je vhodné spíše pro nájemní bydlení, kdy velikost svého bytu přizpůsobíme dle aktuálních potřeb. Druhá varianta je vhodnější spíše pro vlastníky rodinných domů. Již zmíněné rostoucí domy mohou poskytnout dostatečný komfort jak pro single, tak i pár či začínající rodinu.

Zdroj: www.bydlenidnes.cz

Zdroj: www.bydlenidnes.cz

Připomněl bych film Kulový blesk a dokonalý příklad směny bytů v sedmdesátých letech. Mám ale pocit, že se nikomu nechce stěhovat, a tak vilky jsou obývány jen jednotlivci a v malých bytech se těsní celé rodiny.

Pro odlehčení situace…přikládám scénku ze jmenovaného filmu Kulový blesk…  Zdroj: www.youtube.cz

https://www.youtube.com/watch?v=-BK6b9mFTYY

Kolik členů Vás žije v bytě (domě) a jak je velký? Myslíte, že jej využíváte efektivně?