21 Srp 2015

Stropy Porotherm

porotherm 1

Zdroj: www.wienerberger.cz

Zdroj: www.wienerberger.cz

Zdroj: www.wienerberger.cz

Wiernerberger uvedl na český trh nový typ stropu. Jedná se o prefamonolitické keramické stropy bez souvislé nadbetonávky. Konstrukce vznikla modifikací klasických stropů Porotherm s Miako vložkami. Nejedná se o žádnou novinku, jako spíše o zavedení technologie na český trh. Vzpomínám si, že jsem podobnou technologii potkal na ForArchu již před několika lety, avšak od jedné německé firmy. O novinku se však jedná jen na poli keramických stropů. Obdobnou variantu již delší dobu nabízí Xella ve své pórobetonové variantě.

Zdroj: www.wienerberger.cz

Zdroj: www.wienerberger.cz

Výhodou je znatelná úspora betonu až o 40%.  Jako další výhodu vnímám možnost etapovitého betonování (v jednotlivých žebrech), což ocení svépomocní stavitelé. V první chvíli jsem jako nevýhodu vnímal nedostatečnou prostorovou tuhost  (díky absenci ztužující monolitické desky). Později při pečlivém prozkoumání technických listů jsem se však uklidnil. Výrobce doporučuje vytvářet ztužující žebra po dva a půl metru. Tím celá deska a následně i stavba získá prostorovou tuhost.

Sám jsen zvědavý, jak se novinka uchytí a jak ji náš konzervativní trh přijme. Pro váhavé investory i projektanty jsem shrnul nejdůležitější vlastnosti do tabulky.

tabulka stropy porotherm