08 Úno 2015

Sanace zdiva

Sanace zdiva, moje oblíbené téma. Něco už jsem viděl, o něco více jsem přečetl a ještě více jsem slyšel. Nedávno se mi dostala do ruky snad první publikace, která poukazovala na jeden z neduhů mechanického vkládání hydroizolace zdiva. Princip metody je jednoduchý, vložení bariéry, která přeruší vzlínání vody ve zdivu.

Ale málo kdy se myslí na zdivo pod takovouto bariérou. Ve zkratce se jedná o „kumulaci vlhkosti pod nově vzniklou hydroizolací“. Nárazově zvýšená vlhkost může mít vliv na pevnost materiálu, ať z hlediska zimního přemrzání tak z hlediska sebedestrukce. Vždy záleží na konkrétním případu a materiálu. Především cihly a kámen horších kvalit pak může takový zásah velmi ovlivnit.

Proto můžu jen a jen doporučit knížku od doc. Solaře „Odstraňování vlhkosti, edice Profi&Hobby“, která zmiňuje i to, co jiní opomněli (zatajili?).

 net6

Foto: Znatelně zvýšená vlhkost zdiva pod a nad hydroizolací. Dnes už je objekt zateplen a tak to, co udělá čas, můžeme jen hádat. Jako hydroizolace byl použit asfaltový pas (je špatně viditelný na fotce).