05 Bře 2018

REVOLUCE VE STAVĚNÍ: rok 2020

Jak se bude stavět po roce 2020 a jaký vliv na české stavebnictví má zavedení směrnice EPBD II? Protože stále mnoho investorů, a dokonce i profesionálů žije v omylu, rozhodl jsem se danou problematiku shrnout do jednoho krátkého příspěvku.

Pro zvědavce jsem se o tomto tématu rozpovídal pro časopis Dřevo a stavby. Ten ještě do konce března seženete v trafikách.

Trocha teorie neuškodí

Cílem opatření je snížit energetickou náročnost budov a také snížit spotřebu neobnovitelných energií. Z těchto cílů také vychází celá koncepce zákona o hospodaření s energií č. 406/2000 Sb. a vyhlášky 78/2013 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Budeme stavět pasivně? Leda na Slovensku

Pojďme společně rozbořit pár mýtů, které se kolem této problematiky točí. Ne, nebudeme stavět pasivní domy. Ale světe div se, našim východním sousedům se to povedlo. Na Slovensku opravdu budova s téměř nulovou spotřebou energie odpovídá parametrům pasivnímu domu.

Nicméně v České republice je budova s téměř nulovou spotřebou energie srovnatelná s běžným nízkoenergetickým domem. Tedy alespoň co se obálky budovy týče. I nadále se tedy budeme bavit o měrné potřebě tepla na vytápění mezi 40 a 80 kWh/(m²·a), v závislosti na tvaru budovy. A právě budovy s téměř nulovou spotřebou energie budeme po roce 2020 až na drobné výjimky stavět.

Zde vidím celý kámen úrazu jednoho velkého nepochopení. Stávající legislativa totiž nepoužívá k hodnocení ukazatel „měrná potřeba tepla na vytápění“. Za mě je to škoda. Protože skoro každý stavebník alespoň zhruba ví, v jakých hodnotách se pohybuje pasivní dům či nízkoenergetický dům. Že nevíte? Tak mi napište, rád vám tento pojem osvětlím.

Do budoucna si tedy zatím vystačíme se součiniteli prostupu tepla na úrovni doporučených hodnot. Jen okna musíme trochu zlepšit.

Pro elektřinu tu není místo

Druhým aspektem, který budovu s téměř nulovou spotřebou energie hodnotí, je spotřeba neobnovitelné primární energie. Cílem je snížit využití špinavých zdrojů energie. Trnem v oku je tedy elektřina. Zapomeňme na dům s elektrickými přímotopy pod okny a bojlerem v komoře. To po roce 2020 nebude možné. Ledaže tu legislativu trochu obejdeme. Ale to asi nechceme. Vlastně jedna možnost existuje. Vlastní zdroj elektřiny, baterie atd. Ale to už je zase jiná pohádka.

Nechci se zde zabývat metodou hodnocení dle vyhlášky a složitým vysvětlováním, jak se primární neobnovitelná energie hodnotí. To si můžeme povědět třeba při kávě. Nicméně si o tom můžete přečíst ve zmíněném článku v časopise.

Čím tedy topit?

Pokud se budeme držet definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie, tak tu můžeme vytápět třeba plynovým kotlem s teplovodní podlahovkou nebo radiátory. Stejně tak tepelným čerpadlem. Trochu horší už to bude při použití známé kombinace elektřina + krbová kamna. Její použití je hraniční i při návrhu pasivních domů. Natož pak do budovy s téměř nulovou spotřebou energie.

Povinně větrat!

To je další mýtus, který obletěl svět. Bohužel to není pravda. Proč bohužel? Přečtěte si mé povídání o větrání a pochopíte. Nicméně odpůrci všech větracích systémů mohou být v klidu. Dál doma můžete mít svůj smrádek a teploučko.

Tak či onak, žádná velká revoluce nás nečeká. Pokud někdo z důvodu strašáku 2020 výrazně zdraží domy, je to spíše podvodník nebo dobře umí využít situace. I když jsem v tisku četl něco jiného.

Taky se už nechcete bát výstavby po roce 2020? Pojďme si nad to společně sednout a já vám řeknu, nač si dát pozor.

Přišlo vám to užitečné?  

Podívejte se na další články nebo si nechte poradit.

 

Nenechte si utéct další dobré tipy
Dejte mi svůj email a nový článek vám vždy pošlu do schránky