15 Lis 2015

Návštěva Pasivního domu pro seniory

Zase po roce se otevřely dveře vybraných pasivních domů.  Nejedná se jen o místní akci, ale tento stavařský svátek je celosvětovou událostí. Pro mě událostí číslo jedna. Po pečlivém výběru a váhání z více jak dvou set otevřených pasivních domů padla volba na návštěvu Pasivního domu pro seniory v Modřicích.

Zdroj: http://testudio.com/

Dny pasivních domů v zahraničí. Zdroj: http://testudio.com/

O stavbě jsem neslyšel poprvé, v rámci kurzu F z Centra pasivního domu (efektivní rekonstrukce stávajících budov) jsme ji věnovali patřičnou pozornost. Tehdy byla ve fázi výstavby a tak osobní prohlídka pro mě  byla logickým krokem.

Celkově je zde umístěno přes 40 malometrážních bytů 1+kk a 2+ kk. Veškeré prostory jsou bezbariérové.

Celkově je zde umístěno přes 40 malometrážních bytů 1+kk a 2+ kk. Veškeré prostory jsou bezbariérové.

Pasivním domem pro seniory bych se mohl zabývat hodiny. Není divu, získal nejedno ocenění. Z těch významných bych zmínil třeba titul Stavba Jihomoravského kraje 2013, nebo „multikomfortní dům“ v rámci mezinárodní soutěže Building Efficiency awards.

WP_20151114_028

Ocenění stavby.

Kdybych měl stavbu shrnout do několik vět, asi bych nešetřil superlativy. Kvalitní vnitřní klima, promyšlená urbanistická koncepce velmi zajímavé propojení s okolím. Celý areál vůbec nevypadá jako zařízení určené seniorům, klidně bych si zde dokázal představit i pobyt v rámci rekreace. 🙂 Stavba dokonale zapadá do okolí. Obdivoval jsem i respektování základních pravidel >udržitelnosti<. Od jímání dešťové vody a její znovu použití pro splachování toalet, po skvělou polohu, minimum zpevněných ploch a další.

Stavba z uličního pohledu vypadá velice nenápadně.

Stavba z uličního pohledu vypadá velice nenápadně.

WP_20151114_006

Velice klidné a příjemné prostředí.

Z technického hlediska mě zaujalo velmi důmyslné oddělení vytápěných prostor, kdy soustavy bytů tvoří kompaktní kvádry, téměř bez výstupků. Veškeré studené prostory jsou důsledně odděleny, jedná se třeba o chodby (princip je zmíněn zde),  závětří (studené vstupy) pro jednotlivé byty a další.

Vstupní chodba mezi jednotlivými trakty s byty je prakticky "samostatnou stavbou". Má vlastní založení a tvoří minimum tepelných mostů.

Vstupní chodba mezi jednotlivými trakty s byty je prakticky „samostatnou stavbou“. Má vlastní založení a tvoří minimum tepelných mostů.

Samozřejmostí je pak velmi kvalitní tepelná izolace celé obálky budovy, orientace prosklených ploch na osluněné světové strany, zónování  obytných prostor a zajištění kvalitního vnitřního klimatu pomocí několika větracích jednotek s rekuperací tepla. Areál je vytápěn pomocí peletových kotlů a vakuovými solárními panely. Více informací o jednotlivých skladbách konstrukcí naleznete zde.

Výhled z jednoho z bytů, jižní orientace.

Výhled z jednoho z bytů, jižní orientace.

Zelená střecha jako jeden z aspektů udržitelnosti.

Zelená střecha jako jeden z aspektů udržitelnosti.

Zajímavostí jsou i náklady na výstavbu, které dosáhly cca 6500 Kč/m3. Standardně se pro tento typ staveb využívá technicko-hospodářský ukazatel 4500- 5000 Kč/m3 (dle stavebnistandardy.cz).

Areál je během dne otevřený a lze jím projít. také tvoří zkratku mezi základní školou a nádražím.

Areál je během dne otevřený a lze jím projít. také tvoří zkratku mezi základní školou a nádražím.

Návštěvu vřele doporučuji, i kdyby se mělo jednat jen procházku kolem. Místo má své kouzlo.

12243618_906138506088699_1039501586_n

Místo má své kouzlo.