10 Říj 2015

Náklady na rekonstrukci RD

Pustit se do rekonstrukce je poměrně závažné životní rozhodnutí. Ať už nemovitost zdědíme, koupíme či už ji obýváme. Vždy takový případ vyžaduje komplexní přístup, jasnou vizi a odborníka na slovo vzatého. Pamatujte, že i předem naplánované výdaje na rekonstrukci se mohou v průběhu samotné stavby zvícenásobit. Jen obtížně lze předem říci, kolik se toho ubourá a v jakém stavu budou stávající konstrukce po důkladném odhalení.

https://www.youtube.com/watch?v=wIEyCguU3ak

Aby jste hned na začátku nemuseli hledat pana Lorence,  připravil jsem pro Vás jednoduchou kalkulačku, která +/- odhadne výši nákladů na rekonstrukci resp. modernizaci rodinného domu.

Jak bývá zvykem, jedná se o nekomerční aplikaci v prostředí MS Excel. Zadání je velice jednoduché a intuitivní. Je třeba znát jen základní rozměry, počet podlaží a místností. S přesností si nelamte hlavu. Půl metru nic neznamená. Jedná se pouze o orientační výši nákladů, nikoli přesnou hodnotu. Pamatujte, tu nejpřesnější získáte jen stavbou samotnou :). U rekonstrukcí to platí dvojnásob. Pokud už máte jasno, jaké práce budou na nemovitosti probíhat, použijte jeden z mých dalších nástrojů, kde jsou práce rozepsány detailně. Tato první verze umožňuje posoudit pouze domy o jednoduchém půdoryse. Do budoucna mám cíl jasný. Pokud se nástroj ujme, rozšíří se databáze prováděných prací i možnost zadání složitější geometrie. Pro stažení klikněte na obrázek níže. 

Pro koho je jednoduchý prográmek určen:

– stavaři, projektanti – při rychlé komunikaci s klientem, první nástřel ceny, od oka;

– studenti, nekonečné seminárky a ročníkovky. Vždy je dobré mít něco, kde si lze ověřit své výpočty;

– investoři a majitelé RD- uvažující nad rekonstrukcí;

– zájemci o koupi nemovitosti- novostavba či dům k rekonstrukci? Bez drobných výpočtů se neobejdete.

 Jsem si vědom, že z rozpočtářského hlediska se jedná o velmi nepřesnou metodu, avšak ve fázi rozhodování je lepší mít něco hmatatelného.

craftsmen-19584_1280

Pro stažení klikněte na obrázek.

Zahrnuty jsou pouze základní úkony modernizace obálky budovy, nikoli vnitřního vybavení jako jest kuchyňská linka či výměna sociálního zázemí. Stejně tak je třeba uvažovat s náklady na kompletní změnu instalací v domě. Nový zdroj tepla a další.

Máte v okolí někoho, kdo se chystá rekonstruovat? Neváhejte a poskytněte mu tento jednoduchý nástroj. Věděli jste, že v České republice je více jak 1,7 milionu rodinných domů, z toho více jak 800 tis. je starší více jak 40 let! Opravdu nevíte o někom, komu se podobný nástroj může hodit?

Veškeré informace jsem našel volně dostupné na internetu, popřípadě je upravil dle vlastního uvážení a aktuálních cen ve stavebninách. Nebyly použité komerční rozpočtovací nástroje.  Excelík prošel několika násobným testováním na již realizovaných dílčích rekonstrukcí (střechy, fasády, výměna oken, …).