12 Lis 2017

Jak vybrat zdroj tepla

Jak vybrat zdroj tepla nebo také čím topit. To jsou časté otázky stavebníků, na které není vždy snadné odpovědět. Situaci ovlivňuje několik aspektů. Od ceny jednotlivých energií po jejich dostupnost v daném místě či vhodnost užití pro zamýšlený objekt.

Každý systém vytápění má svoje výhody i svoje nevýhody. Velmi často budou záviset právě na způsobu využití daného zdroje tepla, tedy konkrétní stavbě a podmínkách.

Často skloňovaným termínem při výběru systému vytápění jsou tzv. provozní náklady stavby. Ty jsou z velké části tvořeny náklady na vytápění, tedy kolik protopíte za rok, případně za měsíc. Stejně tak nesmíme opomenout náklady na pořízení, které při výběru vytápění také hrají významnou roli.

S klesající energetickou náročností staveb (blížící se až k hodnotám splňující pasivní standard) pak klesá nutný výkon zdroje tepla v domě. Například investice do tepelného čerpadla je u pasivního domu na pováženou. A návratnost takové investice bude často až za dobou životnosti samotného tepelného čerpadla. Naopak vyplatit se může u staveb, kde například nemůžeme, nebo nechceme dostatečně izolovat obálku budovy. Opačná analogie pak bude platit u systémů vytápění na elektřinu. Ty jsou vhodné u staveb, kde je třeba pokrýt malé množství energie. Zde uvítáme také nízké pořizovací náklady. Na druhou stranu legislativa nám prakticky neumožňuje vytápět pouze elektřinou ze sítě. Do hry tak vstupují další zdroje tepla jako například krbová kamna, což znamená další náklady na komín, revizi, pravidelné čištění a kontroly aj.  

Každý zdroj tepla má své specifikum, které bychom měli umět využít. Rozhodovací proces však není jednoduchý a tak je třeba mít relevantní podklady pro porovnání. V rámci konzultací zpracovávám také konkrétní porovnání v závislosti na druhu zdroje tepla. K samotnému posouzení stačí již vypracovaný PENB, případně předběžná znalost tepelné ztráty objektu.

Přišlo vám to užitečné?  

Podívejte se na další články nebo si nechte poradit.

 

Nenechte si utéct další dobré tipy
Dejte mi svůj email a nový článek vám vždy pošlu do schránky