27 Úno 2016

Houba jako izolace


Ač se o udržitelnosti i ekologičnosti staveb hodně mluví, realita a praxe často bývá odlišná. Typickým příkladem je používání materiálů, které nelze po ukončení živnosti nijak zužitkovat. Tedy problém, který sice bude trápit až další generace, přesto problém akutní a nutný řešit.

Ne každá část stavby lze recyklovat, jak bylo uvedené v minulém článku. Vědci však vyvinuli nový stavební materiál, který lze kompostovat. Nevěříte?

Jedná se o tepelnou izolaci, která je vyrobena na bázi organického odpadu (sláma, odřezky dřeva,…). Dle videa níže má tepelná izolace skvělé vlastnosti, mimo jiné dobře izoluje zvuk a je také odolná ohni.

Zdroj: www.sustainableisgood.com/

Zdroj: www.sustainableisgood.com/

Tajemství výroby tkví v použití houby, která materiálem proroste a drží pospolu. Vyrábět je tedy možné jakékoli tvary, nejen na výrobní lince, ale i přímo na stavbě. Lze tedy vyplnit např. dutiny stěn či stropů. Ve stavařině připadají také k použití třeba desky pro zateplení. Hmota lze snadno využít i v obalovém průmyslu a snadno tak vytěsnit používaný polystyren. Nikde jsem bohužel nedohledal konkrétní součinitel tepelné vodivosti λ. V jednom článku jsem však nalezl informaci, že vodivost je o něco horší než u XPS.

Hmota před a po působení houby. Zdroj: mushroomtinyhouse.com/page/6

Hmota před a po působení houby. Zdroj: mushroomtinyhouse.com/page/6

Pokud by se někdo obával o vliv na lidské zdraví, nemusí. Když houba řádně proroste, hotový výrobek se vysuší. Tím se rostoucí proces zastavuje a materiál samotný neuvolňuje žádné spory. Na konci životnosti stavby lze takovou izolaci běžně kompostovat. Přírodě se tak pouze vrací to, co jsme si od ní před lety půjčili.