01 Čvn 2016

Extrémní jevy počasí


Za poslední týden zasáhly území naší republiky silné a vydatné bouřky a deště. Nejednalo se o žádnou lokální bouřku, problémy přívalové deště činily snad ve všech regionech.

Nejčastěji zatopily sklepy, zaplavily zahrady nebo přinesly velké množství bahna. Ilustračně stačí obrázky z rodných Hořovic, kde byly projevy pravděpodobně nejsilnější. Kroupy ucpaly vtoky kanalizace a tak se na silnicích držela voda.

https://www.youtube.com/watch?v=rqMvh69VN50

 

Nejsem meteorolog, abych vysvětloval, proč nás takové jevy zasahují. Nejsem ani expert na environmentalistiku a globální oteplování. Nicméně po zkušenostech s přibývající četností extremních jevů je třeba i ve stavařině přijmout jistá opatření…

Zdroj: denik.cz

Nejdříve je třeba si uvědomit, že vodě, ani přírodě obecně, nemá cenu se stavit do cesty. Nakonec vždycky zvítězí. Vůbec nezaškodí podívat se do historie. Meze na polích, remízky a rokle. To jsou vše jakési nástroje, které negativní vlivy dešťů mohou eliminovat. Nástroje, které vodu částečně pojmou, zbrzdí. Ale nezastaví. Na to je třeba myslet především při tvorbě územních plánů, změn území a pod.

Velkou roli hraje také umístění stavby. Znalost místních poměru je tak nezbytností úspěšného návrhu. Nejlepší prevencí vniku vody do interiéru je umístění chráněných prostor výše nad terén. Dva nebo tři schody dokážou lecos zachránit. Samozřejmě to odporuje požadavkům na bezbariérové využití a komfort samotný.

Zdroj: chatar-chalupar.cz

Ale za zmínku stojí i problémy menšího významu. Zanesené žlaby a vpusti, podceněná údržba objektu či nevhodné úpravy v okolí domu. I takové maličkosti můžou znamenat nepříjemnosti při větším dešti a následně vyvolat náklady při odstranění jejich následků.