09 Led 2016

Detekce tepelných mostů

V minulém týdnu teploty venku klesly pod bod mrazu. A protože to byl snad první pořádný mráz v aktuálním zimním období, vydal jsem se do terénu. Byla by to škoda to nevyužít. Dlužno dodat, že pro kvalitní měření termokamerou, či jiným přístrojem, je třeba venkovní teploty alespoň pod nulou. Logicky, při +10°C toho moc nenaměříme :). Před několika lety jsem zakoupil hobby teploměr. Je určení k detekování tepelných mostů. Není to žádná velká věda. Zamíříte a zjistíte teplotu povrchu. Samotné měření (a to platí i pro termokameru) nezajistí žádné konkrétní hodnoty o tepelných ztrátách, ale poměrně přesně nám pomůže detekovat slabá místa. Tepelné mosty a tepelné vazby.

Konec povídání, teď k tomu, co jsem naměřil. První sada fotek: fasáda v  ploše, ostění a rám okna.  Rostoucí teplota vypovídá o tom, kudy teplo utíká ven.

WP_20160103_011

Druhá sada fotek, na tu jsem se raději přemístil do interiéru. Ono samotné vnitřní měření je poměrně nepřesné. Zvláště v okolí okna, kde je často umístěno topné těleso. Nicméně topení jsem předem vypnul a nic nebránilo k experimentu. Vyšší teplotu křídla oproti rámu si vysvětluji možným vnikám chladného vzduchu přes funkční spáru okna.

WP_20160105_002

Snad jen na závěr, stavba je z roku 2009, PENB B. Stěna z tvárnic therm tl. 300 mm a ETICS 160 mm. Otvorová výplň dle majitele domu U= 1,1 W/m2K.