03 Čvc 2017

10 tipů pro tvorbu vhodné dispozice

Většina z nás si vlastní dům pořizuje jen jednou za život. Do bydlení investujeme valnou část svých úspor a většinou se také zadlužíme na desítky let. Pořízení vlastního bydlení je tedy významným životním krokem, kterému je třeba věnovat patřičnou pozornost. Také bychom se měli poučit z chyb druhých, ne nadarmo se totiž říká, že až ten druhý postavený rodinný dům je dokonalý.

building-plan-354233 640

A na co se tedy zaměřit při výběru rodinného domu či tvorbě dispozice?

● Kuchyňský kout vs. kuchyně

Trendem současné doby jsou kuchyňské kouty volně navazující na obývací pokoje. To má bezesporu jednu výhodu, vždy zůstáváte v kontaktu se zbytkem rodiny i návštěvou při vaření. Nevýhodou však mohou být nenadálé události jako připálené řízky. V takovém případě je tato specifická vůně cítit opravdu všude. Za další nevýhodu lze považovat také situaci, kdy dorazí neočekávaná návštěva. V takovém případě případný nepořádek v kuchyni skryjete jen těžko.

kitchen-2165756 640

● Garáž

Umístění garáže do dispozice domu může být bezesporu pohodlné. Z opačného pohledu má takový krok negativní vliv na energetickou náročnost stavby. Prostor garáže je totiž navrhován v drtivé většině jako nevytápěný. Současně je velmi náročné zamezit průniku pachů z garáže do interiéru, zvláště při funkčním propojení dveřmi, na které jsou tím pádem kladeny mnohem vyšší požadavky než na běžné interiérové dveře. Vhodnou alternativou je samostatná garáž, popřípadě garáž přistavěná k objektu jako samostatný objekt.

● Průchozí pokoje

Průchozí pokoje byly výsadou dřívějších stavebních zvyklostí. Vzhledem ke ztrátě soukromí a diskomfortu při užívání se při tvorbě dispozice průchozím obytným místnostem obvykle snažíme vyhnout. Jedinou výjimkou je obývací pokoj, místo, kde komunikační funkce nenaruší běžný provoz.

● Schodiště

Umístění schodiště do obývacího pokoje může narušovat soukromí i pohodu při sledování televize nebo relaxaci. Vždy je tedy lepší schodiště v dispozici umístit přístupné samostatně ze vstupní haly či chodby. To možná není natolik reprezentativní řešení, ale z hlediska soukromí jej vaše ratolesti velmi brzo ocení.

luggage-930765 640

● Bezbariérové užívání v záloze

V případě výstavby rodinného domu s dvěma podlažími je vhodné do přízemí orientovat koupelnu i toaletu. Je vhodné také místnosti zpřístupnit dveřmi o šířce alespoň 800 mm. Nikdy nevíme, kdy bude nutné dům obývat imobilní osobou, byť se může jednat například jen o dočasnou indispozici. Při volbě dispozice se v tomto případě nevyplácí šetřit místem. Minimálně přízemí je vhodné koncipovat alespoň jako částečně jako bezbariérové.

● Šatna/komora

Ať už jde o šatnu při vstupu do objektu nebo šatnu přístupnou z ložnic. Tento úložný prostor dokáže ukrýt spoustu věcí, i takové, se kterými by si skříně neporadily. V případě podkroví lze pro uskladnění využít prostor pod šikminou, který je nesnadno přístupný, nebo jej nelze uvažovat jako obytnou plochu. Umístění prostoru šatny či komory do dispozice lze hodnotit pouze kladně.

● Sklep/suterén

Pokud nejste zrovna vinařský fajnšmekr, povětšinou volíte stavbu rodinného domu bez sklepa. A důvodů je celá řada. Sklep není v dnešní době levná záležitost, nevytápěný prostor nám může výrazně zamávat s energetickou náročností budovy a nemluvě o riziku, že zde bude problém s vlhkostí. Samozřejmě existují také situace, kde je sklep, respektive suterén, nevyhnutelným řešením. Jedná se například o důvody kvůli konfiguraci terénu, požadavky na podružné prostory jako jsou posilovna, bazén atd. Nicméně sklep, jako uložiště zbytečností či sklad potravin, je v dnešní době spíše ojedinělý.

● Technická místnost

V návaznosti na předchozí bod je vhodnou otázkou, kam umístit technické systémy budov, jako je kotel, ohřívač vody či jednotku vzduchotechniky. Vyjma zmíněných technických systémů zde nalezne své místo také třeba pračka či sušička. Vhodným řešením může být technická místnost, která by se měla umisťovat v blízkosti vstupu. Pro bezproblémový transport všech nezbytných technologií je vhodné volit také dveře o šířce 800 mm.

home-2006023 640

● Zádveří a čistící zóna

Při otevření vstupních dveří by na členy rodiny v obývacím pokoji neměl zavanout chladný vzduch. Zádveří je tak vhodným řešením jak přirozeně oddělit zbývající část objektu od té vstupní. Navíc si zde můžeme odložit svršky i mokrou obuv. V případě volby nevytápěného zádveří vně objektu, zde místo najde jak mokrý deštník, tak domácí mazlíček.

● Počet a velikost ložnic

Jak velký dům vlastně potřebujeme? Potřeba prostoru se mění v průběhu lidského života. Bezpochyby bude jiná pro mladou rodinu s dětmi a jiná pro starší pár. Obvykle tak počet obytných místností volíme na nejvíce vytíženou část života. To v konečném důsledku může znamenat, že ve stáří obýváme pouze malou část stavby a zbývající část je neobývaná a nevyužitá. Vždy by měl zvítězit selský rozum a racionální úsudek. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu tak běžně postačuje dispozice složená ze čtyř obytných místností.

Přišlo vám to užitečné?  

Podívejte se na další články nebo si nechte poradit.

 

Nenechte si utéct další dobré tipy
Dejte mi svůj email a nový článek vám vždy pošlu do schránky